Adobe yapay zeka yapımı stok görseller satacak

Adobe, stok resim yönetimini Dall-E ve Stable Dissemination gibi üretken yapay zeka programlarının yardımıyla yapılan gösterimlere açıyor.

Neden fark yaratıyor? Bazıları ortaya çıkan insan yapımı zeka yaratma cihazlarını meslekler için bir tehlike ya da yasal bir mayın tarlası (ya da her ikisi) olarak görürken, Adobe bunları kucaklıyor.

Ekim ayındaki Maximum toplantısında Adobe, üretken yapay zekanın içerik çağında oynayacağını düşündüğü geniş kapsamlı bir işin çerçevesini çizdi ve bilgisayar tabanlı zekayı insan uzmanların yerine değil, onlara bir ek olarak gördüğünü söyledi.

En sonuncusu: Adobe, şu anda uzmanlar tarafından gönderilen resimlere tolerans göstermenin, farklı çalışmalarla benzer koşullara dayanan üretken simüle edilmiş zekayı kullandığını, ancak buna göre adlandırılmalarını beklediğini söylüyor.

Adobe, bugün resmi olarak bu hamleyi bildirmeden önce bu tür resimleri test etmeye başladı.
Adobe üst düzey yöneticisi Sarah Casillas Axios’a yaptığı açıklamada “Keyifli bir şekilde hayrete düştük” dedi. “Kalite yönergelerimizi karşılıyor ve harika bir performans sergiliyor” dedi.

Daha yüksek bir bakış açısı: Diğerleri daha güvenli bir strateji benimsiyor. Örneğin Getty Pictures, Eylül ayında yaptığı açıklamada, yasal tehlikelere atıfta bulunarak, üretken bilgisayar tabanlı zeka kullanan taahhütleri kabul etmeyeceğini söyledi.

Adobe, paradoksal bir şekilde, yasal kumar oynamakta bir sakınca görmüyor gibi görünüyor. Yapımcılardan sundukları eserler üzerinde uygun ayrıcalıklara sahip olduklarını iddia etmelerini beklemesine rağmen, herhangi bir yasal zorluk olması durumunda stok resim alıcılarına geri ödeme yapacak.
Bilgisayar tabanlı zeka çerçevelerinin hazırlanmasında çalışmaları önemli olan bireylerin çerçeveler ya da ürettikleri eserler üzerinde herhangi bir meşru hakları olup olmadığı da dahil olmak üzere, insan yapımı zeka konusunda cevaplanmamış çeşitli sorular olduğu göz önünde bulundurulduğunda, bu durum kritik önem taşımaktadır.

Şunlar da hoşunuza gidebilir...

0 0 votes
Makale Değerlendirme
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Ergin BULUT
0
Would love your thoughts, please comment.x