Google DNS önbellek temizleme ( Flush Cache )

google dns

google dns

 

Google dns önbellek temizleme işlemini google puplic dns flush cache adresinden kolaylıkla yapabilirsiniz. Peki bu işlemi yapmanızı gerektirecek durum yada durumlar nelerdir?

Google dns ve diğer public ( halka açık, kullanımı ücretsiz ) dns numaralarını kullanarak ulaşamadığımız sayfalara ulaşabiliyoruz. Mesela youtube ve twitter siteleri birer örnektir. Fakat kullanılan bu dns numaraları webmaster lar için kimi durumlarda sorun teşkil edebilir. Örneğin alan adınızı ve hosting planınızı başka bir hizmet sağlayıcıya taşıdığınızda name server adresiniz değişecektir. Name server adresinizin değiştiği durumlarda web sayfanıza ulaşmaya çalışan kullanıcılar bu dns numaralarından birini kullanıyorsa, büyük olasılıkla dns sağlayıcının dns önbeleğinde eski name server adresiniz olacağından ziyaretçileriniz sayfanızı görüntülemede sorunlar yaşayacaktır.

Çözüm olarak ziyaretçileriniz dns bilgilerini varsayılan olarak düzenleyecek yada sizin public dns sağlayıcıların dns önbelleğini alan adınız ( domain ) için temizlemeniz gerekecektir. Ziyaretçileriniz bu durumdan haberdar olmayacakları için sizin public dns sağlayıcıların dns önbelleğini alan adınız için temizlemeniz daha mantıklı olacaktır.

En çok kullanılan dns adreslerine bu web adresinden ulaşabilirsiniz. Public free dns.

Not: Ziyaretçilerinizin kullandığı dns adresleri bunlardan herhangi biri olabilir. Ve bu sorunu her biri için yaşayacağınız anlamına gelmez. Google gözde olan bir marka olduğu için google örnek verilmiştir.

Şunlar da hoşunuza gidebilir...

0 0 votes
Makale Değerlendirme
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Ergin BULUT
0
Would love your thoughts, please comment.x