Power supply seçimi ve önemi

Power supply seçimi konusunda dikkat edilmesi gerekenlere geçmeden önce bilgisayarınıza güç sağlayan bu önemli parçanın görevi ve önemi hakkında bir şeyler söylemek gerekir. Power supply donanımınızın en önemli parçasıdır diyebiliriz. Bilgisayar kasanızın içindeki anakart, işlemci, ram, hdd ve bunun gibi donanımsal parçalara gerekli elektiriği sağlayan donanım güç kaynağınızdır. Ayrıca usb portuna bağladığınız donanımlarda bu güçten faydalanır. Donanımınız en üst düzeyde ve kalitede olsa dahi eğer güç kaynağınız yeterli güçte  ve gerekli özelliklere sahip değilse (alçak akım, yüksek akım, voltaj dalgalanması gibi sorunlara karşı koruma) donanımınızda bir çok sorun yaşarsınız.

Hatta bu sorunlar dahilinde büyük olasılıla güç kaynağınız bozulacak beraberindede donanımınıza zarar verecektir. Ayrıca elektirkten kaynaklanan bozulmalar olmasa dahi sisteminiz stabil çalışmayabilir. Donmalar ve resetlenmeler de yaşayabilirsiniz. Örneğin grafik özellikleri ve ayarları yüksek olan bir oyun oynadığınızda grafik kartınız üst düzey dahi olsa yavaşlama düşük fps donma gibi sorunlar yaşarsınız. Bunun sebebi gerekli olan elektriği grafik kartınızın olması gereken düzeyde ve stabil alamamasıdır.

Verimlilik

Bir diğer husus da verimlilik konusudur. Örneğin aldığınız power supply 500w ise verimliliğide %50 ise bu ürün size ortalama 250w güç verecektir. Çoğu power supply üzerinde verimlilik hakkında bilgi bulunmaz özellikle ucuz power supply’ lerin. Fakat 80plus setifikası almış power supply’ ler üzerinde 80plus işaretini görebilirsiniz. Tabloda % kaç yükte % kaç verimli olacağını görebilirsiniz. Unutmayın ki verimlilik arttıkça fiyatta artacaktır.

Power supply seçimi ve önemi - 80 plus sertifika

Power supply seçimi ve önemi – 80 plus sertifika

Power supply seçimi

1)Öncelikle donanımınızın çekeceği azami gücü hesaplamalısınız. Aşağıdaki linkten kolaylıkla bu işlemi gerçekleştire bilirsiniz.

Pc güç hesaplayıcısı

2)Marka ve model seçimi. Piyasada çeşitli marka ve modellerde bulunan power supply ler kafanızı karıştıra bilir. bütçenize göre en az bronz sertifikalı ürünlerden seçmenizi öneririm.

3)Seçtiğiniz ürün veya ürünleri marka ve modelini + review yazarak googlede aratın ve power supply hakkında inceleme/test yazılarını inceleyin. Eğer olumlu bir sonuca varıyorsanız fiyatıda uygunsa o ürünü alabilirsiniz. Unutmayın ki aynı özelliklerde farklı marka ve modeller olabilir. Test ve incelemeride aynı sonuçlarda olabilir. Bu seferde üründe extra özellik arayabilirsiniz. Örneğin kablo yapısının modüler olması gibi. Modüler psu’ lar da gerekli olan güç kablolarını kullanacağınız için kablo kalabalığı minumum seviyeye inecektir.

 

Power supply seçimi

power supply modüler

5 1 vote
Makale Değerlendirme
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Ergin BULUT
0
Would love your thoughts, please comment.x